Zhrnutie

Banská Bystrica :

Banská Bystrica (maď. Besztercebánya, ukr. Банська Бистриця, nem. Neusohl, lat. Neosolium, poľ. Bańska Bystrzyca) je metropola stredného Slovenska, vzdialená asi 220 km od Bratislavy. Je krajským mestom banskobystrického kraja, žije v nej 78 724 obyvateľov (k 31.12.2010), čo ju radí na šieste miesto na Slovensku. V meste sa nachádza Pamätník SNP.

Štatistické údaje :

Nadmorská výška: 362 m n. m.

Súradnice: 48°43′57″S 19°08′57″V

Rozloha: 103,368 km² (10 337 ha)

Obyvateľstvo: 78 724 (31.12.2010)

Hustota: 761,59 obyv./km²

 

Názov

1773 Neozolium, Besztercz-Bánya, Neüsoll, Banská Bystrica
1786 Neusohl, Novisolium, Besztercze-Bánya, Banská Bystrica
1808 Neosolium, Beszterczebánya, Neusohl, Banská Bystrica
1863 – 1913 Besztercebánya
1920 Banská Bystrica
1927 Banská Bystrica

Richtári mesta

Obyvatelia mesta volili každoročne svojho richtára[6]. Richtár bol hlavou mestskej vrchnosti, spravoval verejný aj súkromný život v meste, mal povinnosť vykonať výročné zúčtovanie mesta[7]. Dnes sa primátor mestá volí každé štyri roky v komunálnych voľbách. Súčasným primátorom je od novembra 2010 Peter Gogola.

 

Architektúra

Stredoveké centrum mesta bolo v roku 1955 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Areál Mestského hradu bol vyhlásený za národnú pamiatku. Okrem samotného hradu sa to týka Kostola Nanebovzatia Panny Márie, takzvaného farského. Stavebné práce na ňom začali v roku 1255. Kaplnka svätej Barbory, patrónky baníkov obsahuje cenný oltár od Majstra Pavla z Levoče. Matejov dom bol sídlom kráľovského úradnika, ale hosťoval aj samotného kráľa. V areáli sa nachádza aj stará radnica, tzv. Prétorium.

Na Námestí SNP sa nachádza katedrála svätého Františka Xaverského ako aj biskupský palác. Rovnako je tu aj zrekonštruovaná radnica, domy bohatých obyvateľov mesta: Thurzov dom, Benického dom, naklonená mestská hodinová veža a ďalšie pamiatky. Ďašie historické pamiatky sa nachádzajú mimo centra mesta: Kaštieľ Radvanských, Bárczyovský kaštieľ, Tihanyovský kaštieľ. Medzi modernejšie stavby patrí Pamätník SNP. Toto dielo architekta Dušana Kuzmu bolo dokončené v roku 1969. Staviteľstvo 21. storočia sa prejavilo na Europa Business Center, najvyššej budove v meste.

Divadlo

V Banskej Bystrici pôsobí niekoľko divadiel. Štátna opera uvádza operné, muzikálové a baletné predstavenia. Divadlo z Pasáže v Banskej Bystrici ako jediné divadlo na Slovensku angažuje hercov s mentálnym postihnutím. Bábkové divadlo na rázcestí sa zaoberá jednak bábkarským umením pre deti a dospelých ale aj inými formami divadla. Moderné tanečné umenie zastupuje Štúdio tanca. V meste pôsobí aj viacero umeleckých škôl, ktoré poriadajú koncerty svojich študentov a pedagógov.

 

Šport

HC ’05 Banská Bystrica
FK Dukla Banská Bystrica
Armádny športový klub Dukla Banská Bystrica
ŠK Kremnička
MFK Banská Bystrica
ŠKP Banská Bystrica
UMB 08 Banská Bystrica
Športový klub DRÁČIK
športový klub kickboxu v Banskej Bystrici
Športový klub Kartík bb

www.wikipedia.sk

www.banskabystrica.sk.