HC Košice
Prehľad a úspechy
História hokeja v Košiciach
Hokej sa v Košiciach začal hrať v roku 1921. V tom čase sa už hral v Čechách kanadský (ľadový) hokej, no na Slovensku ešte stále pretrvával bandy-hokej (s loptičkou). Tradícia hokeja v metropole východného Slovenska je bohatá a v rámci Slovenska má naše mesto niekoľko primátov. V sezóne 1922/23 usporiadali v Košiciach prvú organizovanú súťaž na Slovensku, boli tu založené prvé mládežnícke družstvá a v Košiciach vyrástol aj prvý Slovák, ktorý obliekol reprezentačný dres Československa – Ladislav Troják.
Prvým hokejovým klubom v Košiciach bol 1.ČsČK, no zakrátko vznikali ďalšie kluby – KAC, KSC, ŠK Slávia, Törekves. V ďalších rokoch patril košický hokej medzi najlepšie na Slovensku. Po druhej svetovej vojne však nastala stagnácia a k nečakanému oživeniu dochádza až v roku 1962. TJ Lokomotíva mala v tom čase v krajskej súťaži dve mužstvá a súhlasila, aby jedno z nich, doplnené o vojakov, mohlo štartovať pod hlavičkou Dukly.
Dukla Košice hneď v prvom roku svojej existencie vyhrala krajské majstrovstá, čím sa prebojovala do druhej ligy. V nasledujúcej sezóne vyhrala druhú ligu i kvalifikáciu o postup do najvyššej súťaže. Od roku 1964 patrili Košice medzi československú elitu. Uprostred sezóny 1966/1967 našla Dukla nový domov i nový názov – TJ VSŽ Košice.
Košice počas svojho účinkovania v spoločnej československej lige a neskôr aj v samostatnej slovenskej súťaži ani raz nevypadli do nižšej súťaže, čo je tiež cenný fakt. Najviac sezón v košickom drese odohral Bedřich Brunclík – 16 sezón (583 zápasov a 237 gólov), najúspešnejším odchovancom košického hokeja je Vincent Lukáč – 14 sezón (518 zápasov a 393 gólov).
Úspechy košického hokeja
Za prvý úspech Košičanov možno smelo považovať postup do najvyššej československej hokejovej súťaže v roku 1964. Od tohto momentu už Košičania elitu nikdy neopustili, čo možno tiež svojim spôsobom považovať za úspech. Najväčšie úspechy však zažili hokejisti Košíc v druhej polovici deväťdesiatych rokov. V roku 1985 to bolo ešte konečné druhé miesto, no v roku 1986 už hráči TJ VSŽ Košice získali prvý titul majstra ČSSR. V tejto sezóne sa prvýkrát v histórii ligy hralo o majstra systémom play-off a Košice zdolali svojho najväčšieho rivala Duklu Jihlava v rozhodujúcom finálovom stretnutí až po samostatných nájazdoch. O dva roky si hráči VSŽ slávu zopakovali, keď zdolali vo finále pražskú Spartu. V nasledujúcich sezónach Košičania popredné priečky opustili, no stále patrili medzi to lepšie, čo Federálna liga ponúkala.
Po týchto dvoch sezónach, v ktorých VSŽ získali titul, predstavili sa v Pohári Európskych Majstrov a zakaždým sa prebojovali až do finálovej skupiny. V oboch prípadoch skončili na druhom mieste, za vtedy neporaziteľným CSKA Moskva, takže tieto umiestnenia možno považovať za veľký úspech na medzinárodnom poli. Poslednýkrát sa v PEM predstavili v roku 1995, keď skončili v semifinálovej skupine na druhom mieste.
Po rozdelení Československej federácie a následnom rozdelení hokejovej súťaže potvrdili Košice svoju kvalitu aj v samostatnej Slovenskej Extralige a v prvých šiestich sezónach zakaždým hrali vo finále play-off. Trikrát z toho sa radovali z titulu majstra Slovenskej Republiky a v uplynulej sezóne získali hráči HC Košice bronzové medaily.
Po zisku tretieho slovenského majstrovského titulu, upadol klub do ťažkej ekonomickej krízy, v extralige sa mu nedarilo, no napriek tomu dostalo mužstvo v rámci letnej prípravy pozvánku na kvalitne obsadený turnaj Tampere Cup. Košičania nesklamali, dvakrát sa prebojovali do finále, no dvakrát neuspeli.
Od sezóny 2007/2008 sa Košičania šesťkrát za sebou prebojovali do extraligového finále, pričom trikrát v rade vybojovali zlato a tešili sa z titulu majstrov Slovenska. Tri finálové triumfy v rade na Slovensku nemajú obdobu a Košičania tak prepísali historické štatistiky.
Pri vyratúvaní úspechov košického hokeja nemožno zabudnúť ani na sedem víťazstiev na tradičnom medzinárodnom turnaji o Tatranský pohár v Poprade na ktorom za pravidelne schádzajú kvalitné domáce a zahraničné kluby doplnené niektorým mladežníckým reprezentačným výberom.
Zdroj a oficiálna stránka hokejového klubu HC Košice, pôsobiaceho v najvyššej hokejovej lige Slovenskej republiky:
http://www.hckosice.sk/index.php.