Kultúra

Divadlá

Divadlo Alexandra Duchnoviča (DAD)
Divadlo Jonáša Záborského
Detské divadlo Babadlo
Detské divadlo DRaK
Divadlo Portál
Divadelné štúdio na Hlavnej

Múzeá
Krajské múzeum
Múzeum vín

Kiná
Scala (bývalé kino Panoráma)
Cinemax

Hudba

Vďaka čulému hudobnému životu a úspechom prešovskej hudobnej produkcie si mesto Prešov vyslúžilo prezývku „slovenský Seattle“ či ,,mesto hudby“ už dávnejšie, a to hlavne prostredníctvom médií. Mnohí prešovskí hudobníci však nepôsobia len v rámci rodného mesta či regiónu, ale úspechy žnú aj v rámci celého Slovenska, okolitých štátov, či dokonca Európy.

K hudobnému životu mesta, v minulosti i dnes, však neprispieval len počet mainstreamovo úspešných hudobníkov, ale aj viac či menej (ne)známe skupiny a hudobné subkultúry, stabilne pôsobiace v podhubí mesta (žánrovo: metal, punk, alternatívna scéna, gospel, pop-rock, folk, jazz, country…), ďalej koncertné miestnosti a kluby (Véčko, Bizarre, Christiania, City Club, Za Siedmymi oknami, Wave, Ester rock club, Netopier, Staré Mexiko, Insomnia…), rockové prehliadky kapiel s dlhoročnou tradíciou (Rocková liga, vyše 20. ročníkov, Prešovský študentský Liverpool, 6. ročníkov, Rebrík…), ale aj festivaly (Sigortus, Dobrý festival, (t)urbanfest, ImROCK FEST, East Side Music Festival, Festival zlej hudby, Farfest, či Jazz Prešov…).

Medzi dôležité podujatia patria aj Dni mesta Prešov, ktoré sa konajú každoročne pri príležitosti osláv prvej písomnej zmienky mesta (k roku 2009, 762. výročie). Súčasťou osláv bývajú open-air koncerty priamo v centre na Hlavnej ulici, pričom sa na ročníkoch vystriedali viacerí hostia domácej i európskej alternatívnej scény. Patrili k ním napr. Deti Picasso (Rusko), Myster Möbius (Francúzsko/Maďarsko), Masfél (Maďarsko), Pražský Výběr II.; Laura a její tygři (Česko), Srečna Mladina (Slovinsko), Squartet (Taliansko), ale aj slovenské skupiny Heľenine Oči, Chiki liki tu-a, Arzén, Mango Molas, Alter Ego, Karpatské Chrbáty, Komajota atď. Súčasťou poniektorých ročníkov osláv mesta bývajú aj vedľajšie pódiá, kde môžu svoje šťastie skúšať aj mladé kapely.

V roku 2009 vznikol prvý prešovský filmový festival s názvom Bastion film festival. Festival sa koná na historickej hradbe za Františkánskym kostolom. Organizátormi sú PKO Prešov a prešovský skladateľ a gitarista David Kollar.

Neustály prílev a modifikácia hudobných skupín, ktoré sa mnohokrát presadia i v rámci celého Slovenska, si po mnohých rokoch vyžiadala zdokumentovanie, ktorému sa dostalo prostredníctvom internetovej databázy prešovských kapiel a interpretov, pod názvom Frenkyho hudobná encyklopédia. Historicky i aktuálne stále sa rozrastajúcu databázu prešovských hudobníkov vedie novinár a vedúci redakcie prešovského Korzára, Michal Frank.

Významní prešovskí hudobníci a kapely:

Ivan Tásler
Peha
Katarína Knechtová
Groovin’ Heads
Chiki liki tu-a Katka Koščová
Heľenine oči
Mloci
Peter Lipa
súrodenci Hečkovci David Kollar
Hrdza
Komajota
Peter Nagy
Grand Band Frown
Raindown
Strecha
AMC Trio
IMT Smile
Edo Klena

 

zdroj: www.wikipedia.org.